- Details
- Written by: Nikola Vejin
- Category: Vrtno cveće
- Hits: 2805
Da bi se neki cvet gajio u većem obimu potrebno je da pored lepote bude i jednostavan za gajenje. Lepi čovek (Zinnia) poseduje osobinu da nije zahtevan za gajenje, a sa druge strane nudi veliki izbor oblika i boja.
Poreklo
Lepi čovek, cinija ili lepi gliša je naziv za ovaj cvet koji potiče sa prostora Meksika i Amerike. Jednogodišnja je biljka koja se često može naći kod nas u vrtovima. Formom rasta i raznolikom bojom cveta privlači pažnju u vrtovima, terasama, prozorima, kamenjarima i balkonima.
Izgled i građa
Stabljika je uspravna i čvrsta a listovi su raspoređeni jedan nasuprot drugom. I stabljika i listovi prekriveni su sitnim dlačicama. Po visini se dele na patuljaste, srednje i visoke. Rod sadrži oko 20 vrsta sa mnogobrojim kultivisanim uzgojenim vrstama (varijetetima).
Lepi čovek može u zavisnosti od vrste da ima cvet formiran sa jednim ili dva reda latica kao i da latice budu rasporedjene loptasto.
Uz veilki izbor veličine i oblika cveta pažnju privlači veliki spektar boja. Zanimljivost vezana za ovaj cvet je da je on prva cvetna vrsta koja je cvetala u svemiru. Astronaut Scott Kelly je na twiteru 17. januara 2016. objavio sliku jarko narandzastog cveta uslikanog na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Veliki izbor veličine, oblika i boja
Nebrojene su mogućnosti kombinovanja njegovim gajenjem. Visoke cinije su savršene za leje koje su uske kao i pozadina iza niskog cveća. Niske vrste se mogu saditi sa jednogodišnjim cvećem kao i sa perenama.
Od proleća do kasne jeseni i pojave prvih mrazeva u vrtu će ova cvetna vrsta privlačiti leptire što ga čini još zanimljivijim. Zanimljivo rešenje prilikom planiranja sadnje u vrt ili saksije može biti ista boja ali različite nijanse.
Sadnja
Veliku prednost predstavlja i izbor mesta gde će biti posađen. Lepi čovek voli sunčano mesto u vrtu što ga razlikuje od većine drugog cveća.
Prilikom planiranja i sadnje lepog čoveka trebalo bi izabrati ili pripremiti zemljište da bude vodopropusno. Dodavanjem peska ili perlita se lako rešava problem drenaže zemlje. Ako se uzgaja u saksiji ili žardinjeri u podlošku ispod nje stavite sloj kamenčića da se ne bi nalazila u vodi koja se zadržava tu nakon zalivanja. Prihranjivanje se vrši na svakih 14 dana.
Precvetale cvetove bi trebalo redovno uklanjati da biljka nebi crpela svoju snagu na stvaranje semena. Lepi čovek se može pored mešovitih cvetnih leja posaditi i u povrtnjake. Cvet privlači leptire i bubamare koje uništavaju biljne vaši što ga čini saveznikom protiv njih.
Uzgajanje iz semena
U proleće se seme sadi na mestu gde se planira uzgajati jer ne podnosi dobro presađivanje i to treba imati u vidu prilikom planiranja i sađenja vrta. Pažnju treba obratiti i na visinu i prema njoj odabrati mesto gde će se posaditi. Seme se prekriva sa tankim slojem zemlje tako da se nalazi na dubini od 5 milimetara. PH zemlje može biti od neutrale do blago kisele.
Lepi čovek je cvet koji ne voli vlažnu zemlju, na to treba obratit pažnju prilikom sađenja. Ako se odlučite da ovaj cvet prvo uzgajate u kućnim uslovima a zatim presadite imajte u vidu da je optimalna temperatura za presađivanje od 16 do 18 stepeni Celzijusovih kao i to da se veći deo biljaka prilikom presađivanja osuši.
Svetlost igra veliku ulogu u gajenju lepog čoveka, ako nema dosta svetlosti slabije će se razvijati. U periodu od 6 do 8 nedelja nakon polaganja semenki u zemlju pojaviće se prvi cvetovi. Viske vrste se sade na 30 do 40 centimetara, a niže na razdaljinu od 10 do 15 centimetara.
Na ovaj način se obezbeđuje uslovi za pravilan rast, a izbegava se mogućnost pojave pepelnice. Seme se skuplja sa potpuno suvih cvetova i čuva se u papirnim kesama do sledećeg proleća kad se sadi.
Lepi čovek u buketu
Dugotrajna postojanost kao i veliki izbor boja ovaj cvet čine idealnim za izradu cvetnih aranžmana. Uglavnom se za izradu buketa koriste visoke sorte dok se niske vrste koriste za izradu ikebana. Cvet se bere u jutarnjim satima što ga čini duže svežim.
Listovi pri dnu se uklanjaju da ne trule u vodi i samim tim skraćuju dugovečnost aranžmana. Od proleća, tokom leta pa do jeseni sa velikim izborom boja lepo se uklapaju sa drugim cvecem.
Bilo koji stil aranžmana da odaberete lepi čovek će se uklopiti u njega. Pravilan izbor izgleda kao i boje cveta će druge cvetove istaknuti na pravi način. Ako se u spavaćoj sobi nađe ova cvetna vrsta verovanje je da će se pojačati seksualna moć partnera.
- Details
- Written by: Nikola Vejin
- Category: Vrtno cveće
- Hits: 3118
ZUMBUL - Hyacinthus orientalis
Fam. Hyacinthaceae
Zumbul je cvet poznat u celom svetu. Boje njegovog cveta i prepoznatljiv miris ostavljaju bez daha. Mnoge su bajke ispričane - njegova lepota privlačila je i vile i veštice, a miris opijao i heroje i pastire. I danas ima ulogu u simbolici istočnjačkih naroda.
Izgled i građa
To je zeljasta višegodišnja biljka, raste iz lukovice koja može da živi i do 20 godina. Listovi su dugački i izduženi, sočni i tamnozelene boje, izbijaju direktno iz lukovice.
Cvetno stablo je dugačko do 30 cm i na vrhu nosi grozdastu cvast sa preko 20 (kod nekih hibrida i do 50) cvetova. Cvetići su mali, zvonasti, a od njih nastaje plod u obliku okrugle čaure.
Poreklo
Zumbuli prirodno rastu u području Sredozemnog mora i Male Azije, gde nalazimo preko 30 vrsta. U Dalmaciji i Grčkoj takođe rastu samonikli.
Niču na kamenom zemljištu, od primorja pa do nadmorske visine od 2000 m.
U Evropu su doneseni u 16.v. Proizvodnjom zumbula prvi su se počeli baviti Holanđani, oko 1700. god., gde je do danas selekcijom dobijeno preko 2000 kultivara i hibrida.
Upotreba
Na zelenim površinama zumbuli se sade u gredice pravilnog geometrijskog oblika koje su na osnovi od lepo negovanog travnjaka. Ne kombinujemo ih sa drugim vrstama cveća, već se igramo bojama i sadnjom različitih sorti.
Najbolje rastu na toplom, osunčanom mestu. Zemljište treba da je propusno, ali sa dovoljnom količinom hrane kako bi lukovice dale krupne cvetove.
Ipak, zumbuli se najčešće sade kao cvetnice u saksiji. Popularno je forsiranje cvetanja u zimi i rano proleće.
Razmnožavanje
Zumbuli se razmnožavaju vegetativno, mladim lukovicama koje se razvijaju u osnovi postojećih, zrelih lukova. Prirodno, one se formiraju u malom broju, ali ako nakon vađenja i sušenja, lukovicu sa donje strane zasečemo unakrsno, na tom mestu će nastati mlade lukovice. Treba 2-4 godine kako bi dostigle zrelost za cvetanje.
Zumbuli dobijeni setvom semena cvetaju tek za 5-7 godina i imaju karakteristike osnovne vrste, a ne hibridne sorte.
Sadnja zumbula
Forsiranje u vodi, u sobnim uslovima
Ovo je popularna varijanta za gajenje u sobnim uslovima, u vazi ili ukrasnoj posudi. Ovako možemo dobiti bogate, mirisne cvetove već krajem decembra - početkom januara.
Lukovice zumbula mogu se nabaviti u poljoprivrednim apotekama ili prodavnicama semena.
U oktobru ih postavljamo na vrh posude sa vodom tako da korenov venac bude 2-3 mm iznad vode.
Saksije (vaze) čuvamo u hladnim (može i bez svetlosti) prostorijama do potpunog ožiljavanja. Ova niska temperatura je vrlo važna za nastanak cveta.
Kad se obrazuje cvetni pupoljak premeštamo ih u sobu, ali najbolje na temperaturu od 15 stepeni (između dva prozora ili dalje od grejnog tela).
Na ovaj način dobićemo krupne cvasti koje se polako otvaraju i dugo cvetaju. Međutim, posle cvetanja potpuno se iscrpe, nisu više za sadnju.
Forsiranje za 8.mart
Sadnja se vrši u periodu od 20-25. oktobra, u saksije veličine 9-10cm, u mešavinu peska, treseta i lisnjače. Laki supstrat koji zadržava vodu i omogućava ožiljavanje. U teškim i bogatim zemljištima razvija se bogata zelena masa, a cvet je manji. Pri sadnji vrh lukovice treba da je u nivou oboda saksije, ali zemlja 2-3 cm ispod nivoa, tako da lukovica viri.
Najvažnije je održavati nisku temperaturu, oko 7 stepeni, kako lukovice ne bi poterale.
Početkom januara unosimo saksije u staklare, na 18-20 stepeni. Ako su se biljke razvile ranije, snižavanjem temperature na 12-15 odlaže se cvetanje za par dana.
Ovako dobijamo bogate cvetnice koje su spremne za prodaju za 8.Mart.
Jednom forsirane lukovice ne mogu se više gajiti kao cvetnice u saksiji, već samo u cvetnim gredicama na otvorenom.
Nega precvetalih lukovica
Nakon što su cvetovi svenuli, zumbule zalivamo do sredine maja, kada dolazi do postepenog prestanka vegetacije.
U junu i julu biljke ulaze u potpuno mirovanje, kad se očiste od zemlje i skladište do naredne sadnje, u septembru - oktobru.
Lukovice zumbula čuvati u jednom sloju, u zamračenim prostorijama na temperaturi od 9 do 12 stepeni. Pre sadnje treba ih tretirati preparatima za dezinsekciju i dezinfekciju.
Danas gajeni hibridi nastali su od dve osnovne vrste:
Hyacinthus orientalis (holandski zumbul) i Hyacinthus orientalis albulus (rimski zumbul)
Najčešći kultivari:
• "Blue Jacket" - sa plavim cvetom i belim obodom latica
• "Delft Blue" - sa plavim cvetom
• "Carnegie" - sa belim cvetom
• "City Of Haarlem" - sa žutim cvetom
• "Gipsy Queen" - sa narandžastim cvetom
• "Jan Bos" - sa ciklama-ružičastim cvetom
• "Splendid Cornelia " - nežno ružičasti, i mnogi drugi